Inne aparaty

Inne aparaty stałe:

 Rotator / expander

Jest aparatem stałym umieszczonym na pierścieniach trzonowców.  Znajduje się na podniebieniu i nie jest widoczny. W pierwszych dniach może zaburzać mowę.

Quad-Helix, Bi-Helix

Aparaty wewnątrzustny zacementowany na zębach trzonowych górnych. Służy do rozbudowy górnego łuku zębowego. Stosowany w okresie uzębienia mieszanego i stałego, czasem jako jedyny aparat, ale najczęściej jako aparat wspomagający leczenie aparatami stałymi.

Łuk językowy

Łuk  wykonany z grubego drutu jako sztywne utrzymanie przestrzeni i szerokości między trzonowcami oraz do odrotowywania  trzonowców. Przymocowany do zacementowanych pierścieni na zębach trzonowych dolnych.

Hass (Hyrax) – aparat do szybkiego rozszerzenia szczęki

Przyklejony do bocznych zębów.  Samodzielnie rozkręcany przez pacjenta lub rodzica.  Ilość rozkręceń uzależniona jest od rodzaju wady. Najczęściej aparat noszony jest przez okres około 4-5 miesięcy.

Aparat Herbsta

Jest aparatem stałym, którego konstrukcja wymusza doprzednią pozycję żuchwy. Wykorzystywany jest do zmiany pozycji żuchwy w stosunku do szczęki. Często pozwala bardzo korzystnie zmienić profil pacjenta, nadając twarzy bardziej atrakcyjny wygląd.  Wpływa na mięśnie narządu żucia i stawy skroniowo-żuchwowe. Jego zastosowanie pozwala uniknąć zabiegu chirurgicznego lub usuwania zębów. Aparat daje najlepsze rezultaty w okresie tzw. skoku wzrostowego i tuż po nim.

Dystalizer Carriere

Jest to aparat stosowany do cofania zębów górnych i wysuwania zębów dolnych, Aparat o dużej skuteczności i prostej budowie. Do aktywacji wymaga zakładania gumowych wyciągów. Jest stosowany w trakcie leczenia aparatami stałymi.

Aparat Pendulum

Jest to stały aparat przyklejony do zębów przedtrzonowych i trzonowych.  Dzięki odpowiednio dogiętym sprężynom TMA z helixem dystalizuje trzonowce, a także dodatkowo rozszerza  górny łuk zębowy. Stosowany w celu rozładowania stłoczenia w odcinku przednim szczęki i ustawienia trzonowców w prawidłowej pozycji.

Zapora językowa

 Może być wsuwana bądź lutowana do pierścieni. Wykonana jest z drutu stalowego. Zwalcza nawyki ssania palca lub nadmiernego wypychania języka.

 

Aparat Twin Force

 Stosuje się jako korektor zgryzu. Jest to mechanizm, który po zamocowaniu na łukach standardowego aparatu stałego, koryguje dużego stopnia cofnięcie żuchwy.

Aparat ten przekazuje łagodną i stałą siłę, powodując szybką korektę u pacjentów z wadami klasy II.

Łuk twarzowy (Headgear)

Łuk zewnątrzustny jest aparatem stosowanym u pacjentów w okresie wzrostu. Wywierana przez niego siła stymuluje odpowiedni wzrost szczęki/żuchwy. Ponadto, służy do przesunięć zębowych do prawidłowej pozycji. Jest zalecany w leczeniu pacjentów współpracujących i zmotywowanych do osiągnięcia jak nalepszych rezultatów terapii.

Maska twarzowa

Maska twarzowa to aparat znajdujący się całkowicie poza jamą ustną, jest połączony z   Hassem (Hyraxem)  zacementowanym na zębach przy użyciu elastycznych gumek. Zadaniem maski jest wysunięcie poszerzonej już szczęki i równocześnie zahamowanie nadmiernego wzrostu żuchwy. Maska powinna być noszona ok. 14-16 h na dobę.

Od intensywności noszenia aparatu zależy całkowity czas trwania leczenia.

centrum pięknego uśmiechu ortodent jolanta sęk